Strona główna
Bankowość
Tutaj jesteś

Kredyt hipoteczny krok po kroku – czym jest, jak go dostać?

22 stycznia, 2024 kredyt hipoteczny krok po kroku

Kredyt hipoteczny to forma finansowania zakupu nieruchomości, która polega na zabezpieczeniu kredytu na nieruchomości, na której ma być zaciągnięty. W przypadku nieterminowej spłaty kredytu, bank ma prawo przejąć nieruchomość jako równowartość niespłaconej kwoty.

Zasady ubiegania się o kredyt hipoteczny

Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny jest zazwyczaj skomplikowany i wymaga spełniania określonych warunków. Podstawowe wymagania, które musi spełnić potencjalny kredytobiorca to:

 • pełna zdolność prawna
 • stały dochód
 • dobra historia kredytowa
 • własny wkład własny

Zobacz również: O co warto zapytać doradcę kredytowego?

Wymagania banków przy kredycie hipotecznym

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, banki zazwyczaj wyznaczają pewne wymagania, które muszą zostać spełnione przez kredytobiorcę. Najważniejsze z nich to:

 • wiek kredytobiorcy
 • stały dochód
 • dobra historia kredytowa
 • wkład własny

Opłaty związane z kredytem hipotecznym

Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego należy się liczyć z pewnymi opłatami, które mogą być związane z kredytem. Najważniejsze z nich to:

 • Ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa banku. Dzięki temu, w przypadku problemów ze spłatą kredytu, bank ma możliwość odzyskania części straconych środków.
 • Marża bankowa to jedno z głównych źródeł dochodu dla banków. Jest to dodatkowa kwota, którą bank nalicza na rzecz swoich usług.
 • Prowizja banku to opłata, którą bank pobiera od kredytobiorcy za udzielenie kredytu hipotecznego.

Zobacz również: Od czego zależy zdolność kredytowa ? – pytania i odpowiedzi

Rozważania przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, warto rozważyć, jaka nieruchomość jest odpowiednia. Czy to będzie mieszkanie, dom czy może działka budowlana – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji kredytobiorcy.

Czy stać mnie na kredyt hipoteczny?

Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Sprawdzenie swojej zdolności kredytowej, wyliczenie miesięcznej raty kredytu i porównanie jej z aktualnymi wydatkami może pomóc w podjęciu decyzji.

Proces aplikowania o kredyt hipoteczny

Zebranie wymaganych dokumentów

Proces aplikowania o kredyt hipoteczny rozpoczyna się od zebrania wszystkich wymaganych dokumentów. W zależności od banku i konkretnych warunków kredytowych, lista dokumentów może się nieznacznie różnić.

 • Wybór oferty kredytowej

Po zebraniu potrzebnych dokumentów, warto zastanowić się nad wyborem oferty kredytowej. Warto przeanalizować różne oferty dostępne na rynku i porównać je pod kątem oprocentowania, marży bankowej oraz innych warunków.

 • Zweryfikowanie zdolności kredytowej

Bank przeprowadza weryfikację zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. W procesie tej oceniane są takie czynniki jak wysokość dochodu, stabilność zatrudnienia oraz inne zobowiązania finansowe.

 • Podpisanie umowy kredytowej

Po zakończeniu procesu weryfikacji zdolności kredytowej i wybraniu odpowiedniej oferty, dochodzi do podpisania umowy kredytowej. Umowa określa warunki kredytu hipotecznego, w tym kwotę kredytu, okres spłaty, oprocentowanie oraz wszelkie dodatkowe warunki.

Co w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

Jeżeli kredytobiorca nie jest w stanie terminowo spłacać kredytu hipotecznego, powinien jak najszybciej skontaktować się z bankiem i poinformować o swojej sytuacji finansowej. Bank może zaproponować różne rozwiązania, takie jak zmiana harmonogramu spłat lub restrukturyzacja kredytu.

Ustawa o kredycie hipotecznym i jej wpływ na kredytobiorców

Ustawa o kredycie hipotecznym reguluje wiele kwestii dotyczących kredytów hipotecznych. Wprowadza również wiele zabezpieczeń dla kredytobiorcy, takich jak prawo do wcześniejszej spłaty kredytu, prawo do zmiany warunków kredytu czy prawo do zwrotu nadpłaty.

Kredyt hipoteczny a BIK

Kredyty hipoteczne są rejestrowane w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Posiadanie kredytu hipotecznego może wpłynąć zarówno na zdolność kredytową jak i na ocenę wiarygodności kredytowej w BIK.

Zmienne oprocentowanie kredytu hipotecznego – na czym polega?

Zmienne oprocentowanie kredytu hipotecznego polega na tym, że wysokość oprocentowania może ulegać zmianom na przestrzeni czasu. Zazwyczaj zmienność oprocentowania zależy od stopy bazowej, na którą jest indeksowane oprocentowanie.

Redakcja finansowaprzystan.pl

Redakcja portalu to zespół specjalistów, z wykształcenia ekonomiści, którzy są ekspertami w dziedzinie kredytów, finansów i inwestycji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest mieszkanie TBS?

Czym jest mieszkanie TBS?

21 marca, 2024

Kredyt 30 tys jaka rata?

Kredyt 30 tys jaka rata?

21 marca, 2024

Ile kosztuje doradca kredytowy?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ile kosztuje doradca kredytowy?