Strona główna
Inwestycje
Tutaj jesteś

Ewolucja oświetlenia samochodowego – od prostych reflektorów do inteligentnego doświetlania zakrętów

11 marca, 2024 Ewolucja oświetlenia samochodowego

Samochody osobowe od swojego powstania do dziś przeszły długą drogę. Pierwsze egzemplarze przypominały bardziej powozy, w których brakowało konia niż nowoczesne samochody upchane po brzegi najnowszymi technologiami. Dobrym przykładem tego rozwoju jest ewolucja oświetlenia samochodowego, w którym prosty reflektor rozwinął się do inteligentnego oświetlenia pozwalającego na doświetlanie zakrętów. Uważanym, że temat ten jest na tyle pasjonujący, że postanowiliśmy poświęcić mu cały artykuł.

Pierwsze reflektory

Kiedy samochody przypominały jeszcze wspomniane powozy montowanie w nich oświetlenia nie było wcale oczywistą rzeczą. Często nie posiadały one żadnych lamp lub ewentualnie lampę karbidową, czyli formę lampy gazowej. Trudno jednak wtedy mówić o motoryzacji, ponieważ każdy automobil w tych czasach był w zasadzie niemal osobnym projektem. Dopiero produkcja taśmowa opracowana przez Henry’ego Forda pozwala mówić o początku motoryzacji. W pierwszych produkowanych seryjnie samochodach montowano prostą żarówkę żarnikową, a za nią reflektor, którym kierowca mógł poruszać i w ten sposób sterować strumieniem światła.

Reflektory garnkowe

Kolejnym ważnym krokiem w ewolucji oświetlenia samochodowego było pojawienie się tak zwanych reflektorów garnkowych, w których żarówka i reflektor zostały zamknięte w szczelnej obudowie. W podobnym czasie pojawiły się żarówki dwużarnikowe i reflektory posiadające specjalne wyżłobienia, dzięki czemu możliwe było przełączanie pomiędzy światłami drogowymi a światłami mijania.

Reflektory halogenowe

Tego typu lampy można znaleźć w większości samochodów poruszających się po polskich drogach. Nie różnią się one mocno od opisywanych wcześniej reflektorów garnkowych, są jedynie ich pewnego rodzaju usprawnieniem.

Diody LED

Kolejne usprawnienia w dziedzinie oświetlenia samochodowego były możliwe dzięki wprowadzeniu diod LED. Ich niewielkie rozmiary, dobra wydajność i niemal nieograniczone możliwości sprawiły, że projektanci i inżynierowie mogli puścić wodze wyobraźni i tworzyć nowe systemy, takie jak inteligentne lampy, które są w stanie oświetlić tylko tę część drogi, która nie jest zajęta przez inne samochody lub doświetlić pobocze podczas pokonywania zakrętu. Jesteśmy przekonani, że rozwój oświetlenia samochodowego nie zwolni i w najbliższych latach będziemy mogli podziwiać wiele interesujących rozwiązań.

 Materiał zewnętrzny

Ile zarabia księgowa?

Redakcja finansowaprzystan.pl

Redakcja portalu to zespół specjalistów, z wykształcenia ekonomiści, którzy są ekspertami w dziedzinie kredytów, finansów i inwestycji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak liczyć przedawnienie długu?
Czym jest prowizja?

Czym jest prowizja?

21 marca, 2024

Czym jest numer IBAN?

Czym jest numer IBAN?

21 marca, 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czym jest numer IBAN?